Hiç yabancı kaçmasın  bu tavırlar… Artık normalleşmeye başladı denildiğinde bir de bakıyoruz ki; odasından dışarı çıkmayan, yemek yemeyen, kimseyle sosyal ilişki içerisinde bulunmayan, hareket etmeyen ve hareketsizliğe dayanak obezite başta olmak üzere sağlık sorunlarıyla karşı karşıya gelen bir genç nesil söz konusu. Çoğu ailelerimiz çocuklarının kış döneminde okula bile gitmek istemediğinden kesinlikle yakınmaktadır. Tüm tatillerinde sosyal aktivitelerden uzak duran çocuklar ( kitap okumak, sinemaya gitmek, arkadaşlarıyla vakit geçirmek, aile ziyaretleri vs.) evde bulunan tablet, bilgisayar, cep telefonu ve internet bağımlılığı tedavisi için hastanelerin psikiyatri bölümlerine başvurmaktan geri kalmıyor. Ülkemizde bu durum ciddi oranda artış seyrediyor.

ÇOCUKLARDA PSİKOLOJİK TRAVMA 

Gerek Dünya genelinde ve gerekse Ülkemizde aileler, ‘Tablet hastalığı’ ya da ‘Teknoloji bağımlılığı’ diye isimlendirmeye başlanan hastalığa yakalanan çocuklarını tedavi ettirmek için günlerce hastanelerde tedavi olmak için sıra bekliyor. Söz konusu ettiğimiz ve yine yukarıda değindiğimiz tek sebep toplumsal yaşamdan kaçma ve içe kapanıklık ile bağımlılık neticesinde anne – baba ve kardeşlerle yaşanan üst düzey tepkiler gibi psikolojik travmanın ortaya çıkmasına girmeyi ne yazık ki başarmış durumda. Bu hususta ülkemizdeki Uzmanlarımız bu grup çocuklarımızda depresyon, otizm, dikkat eksikliği ve bipolar bozukluğun daha fazla görülebildiğini bizlerle paylaşmış durumdalar. Değindiğimiz üzere psikolojik ve sosyolojik zararların dışında kişilere de fiziksel rahatsızlıklarda da artış dikkati çekmektedir.

Bahse konu ettiğimiz teknoloji bağımlılığına dair ruhsal bozuklukların dışında teknoloji bağımlılarda da fiziksel rahatsızlıklar (duruş, iskelet bozukluğu ve radyasyon alımı, hareket kısıtlılığına dair kas ve eklem rahatsızlıkları, obezite riski, uyku kalitesinde bozulma ve uykuya dalış sorunları ile aşırı derecede zayıflama gibi fiziksel zararların bulunacağını ve ileride telafisi mümkün olmayan sebeplere yol açacağı unutmamak gerek.

Unutmayın ki ; “Teknoloji yarışında ve gelişiminde bitiş çizgisi maalesef yok”

Sağlıklı, mutlu ve canlı kalmanız dileğiyle…